Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Wielu rodziców sytuacje niebezpieczne dla dziecka często utożsamia z chwilami spędzonymi poza domem. Warto jednak pamiętać, że również w naszym bezpośrednim otoczeniu może dochodzić do wielu groźnych wypadków. Dom jest jednym z tych miejsc, które z pewnością warto odpowiednio zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć mieszkanie w którym przebywa niemowlę?

Najbliższe otoczenia dziecka staje się groźne od pierwszych chwil. Nawet w sytuacji kiedy maluszek jeszcze nie chodzi i większość czasu spędza leżąc w łóżeczku pamiętajmy aby oddalić od łóżeczka wszelkiego rodzaju niebezpieczne elementy, które niemowlę może połknąć. Mogą to być różnego rodzaju koraliki czy dodatki do zasłonek/ firanek, oraz innego typu małe produkty.

Zabezpieczenie drzwi

Znacznie groźniej robi się kiedy dziecko stawia już swoje pierwsze kroki. To co było dla niego niedostępne nagle staje się atrakcją. Zwykłe drzwi mogą spowodować, że dziecko przytrzaśnie sobie boleśnie paluszki. Warto więc kupić specjalny klin lub gąbeczkę zakładaną na krawędź, która nie pozwoli ich domknąć.

zabezpieczeni drzwi

Zabezpieczeni schodów

Schody to niezwykle niebezpieczny element domu. Aż strach myśleć co mogłoby się stać gdyby dziecko z nich spadło. Dlatego też należy kategorycznie zablokować do nich dostęp. Z pomocą przychodzą np. bramki zabezpieczające. Posiadają one specjalny system otwarcia, który nie pozwala dziecku ich otworzyć. Dobrym rozwiązaniem są braki rozporowe, które nie wymagają wiercenia i możemy je łatwo zamocować w przejściu. Jedną z takich bramek jest model firmy Babyono.

bramka bezpieczeństwa

Zabezpieczenie kontaktów przed dziećmi

Gniazdka elektryczne występują w każdym domu. Ich konstrukcja nie pozwala się łatwo zranić, ale nigdy nie wiemy czy maluch nie spadnie na pomysł aby coś wsadzić do środka co akurat może przewodzić prąd. Dlatego też, koniecznie stosujmy specjalne zabezpieczenia do gniazdek. Jest to specjalnie wyprofilowany plastik który zakrywa otwory gniazdka nie dopuszczając do sytuacji w której coś do nich zostanie włożone.

zabezpieczenia gniazdek elektrycznych

Rogi mebli

To element mebla który może być bardzo niebezpieczny. Dziecko które nie ma w pełni opanowanej równowagi może się o ten element uderzyć i nieszczęście gotowe. Dobrą ochroną są specjalne silikonowe nakładki które przyklejamy taśmą dwustronną w newralgicznych miejscach. Kiedy nie będą już potrzebne można je z łatwością odkleić i nie pozostawiają śladu.

Zabezpieczenie szuflad i szafek przed dzieckiem

Stanowią one dużą atrakcje dla malca. Dzieci uwielbiają otwierać je i wyjmować wszystko po kolei. Sam fakt nie stanowi kłopotu (no może poza koniecznością posprzątania) , ale już zamykanie szafek i szuflad może być niebezpieczne. Niezwykle łatwo przyciąć sobie palce. Dla delikatnych rączek dziecka jest to groźna sytuacja. Warto więc zakupić specjalne zabezpieczenia w formie zapinanych paseczkó.

Podsumowanie

Pamiętajmy aby dbać o bezpieczeństwo naszych dzieci. Niektóre z pokazanych elementów kosztują bardzo mało a dzięki nim będziemy spokojniejsi. Koniecznie jednak należy mieć dziecko pod baczną obserwacją. Nawet najlepiej zabezpieczone otoczenie, może okazać się dla naszego dziecka niebezpieczne. Żaden zakupiony produkt nie zwalnia nas z myślenia i czuwania nad maluchem.