Jak przygotować niemowlę do snu?

Sen jest niezwykle ważny w prawidłowym rozwoju noworodków i niemowląt. Ma też ogromny wpływ na budowanie odporności. Maluchy spędzają w łóżeczku większość czasu. Dlatego tak ważne jest aby zapewnić im najlepsze z możliwych warunki.

Odpowiednie miejsce do snu

To gdzie będzie spało niemowlę może ogromnie rzutować na wygodzie dziecka. Ważne jest zarówno odpowiednie pomieszczenie jak i wybór łóżeczka, czy materaca.

łóżeczko dziecka

Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością pomieszczeń, warto wybrać dla dziecka dedykowany pokoik, który urządzimy specjalnie dla niego. Mamy wtedy możliwość dowolnej organizacji przestrzeni i pełną swobodę w urządzaniu jej. Jeśli warunki mieszkaniowe nie pozwalają nam na wydzielenie oddzielnego pokoiku, to warto przynajmniej wydzielić możliwie dużą dla dziecka przestrzeń. Najczęściej łóżeczko dziecka umieszczamy wtedy w sypialni rodziców, tak aby mogli oni stale czuwać. Ustawiając łóżeczko warto pamiętać, aby miejsce nie narażone było na nadmierne przeciągi. Nie powinno być też zbyt nasłonecznione, czy w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika.

Kolejny etap to zwykle wybór odpowiedniego łóżeczka. Musi być ono bezpieczne i funkcjonalne. Najczęściej rodzice decydują się na łóżeczka wykonane z drewna. Rodzice szukając szerszej funkcjonalności mogą zdecydować się na model wyposażony w funkcję kołyski.

Aby warunki były optymalne nie możemy zapomnieć również o odpowiednim materacu. Rodzice wybierają modele lateksowe lub tradycyjne piankowe z dodatkową warstwą maty kokosowej.

Odpowiednia odzież niemowlęca

Dziecko powinno być również odpowiednio ubrane. Rodzice mają często zwyczaj przegrzewania malucha. Nie jest to oczywiście polecane, gdyż może wpływać negatywnie na zdrowie. Zawsze starajmy się dobrać ubranka do snu do panujących warunków i temperatury otoczenia. Jeśli jest bardzo ciepło dziecko może zostać ubrane wyłącznie w body niemowlęce. Przy nieco niższych temperaturach mamy często korzystają z pajacyków niemowlęcych.

śpiące dziecko

Jeśli mamy wątpliwości, czy niemowlę nie jest za grubo ubrane, możemy sprawdzić to wkładając rękę w okolice szyi dziecka. Spocona i wyraźnie gorąca oznacza, że dziecko ma na sobie zbyt wiele warstw.

Jeśli szukasz wygodnej odzieży niemowlęcej, zobacz ofertę bawełnianych ubranek dla noworodków i niemowląt.

Optymalne warunki w pokoiku niemowlęcym

Jeśli mamy możliwość, to warto dostosować odpowiednią temperaturę. W przypadku mniejszych dzieci będzie to 21-22 st.C. Przed nocą warto również po wcześniejszym zabraniu dziecka z pomieszczenia, przeprowadzić wietrzenie.

Bezpieczny sen

Rodzice nie powinni również ograniczać nadmiernie przestrzeni dziecka w łóżeczku. Nagromadzenie zbyt wielu dodatków może wręcz okazać się niebezpieczne.

Koniecznie musimy tu również wspomnieć o niebezpieczeństwie wystąpienia „śmierci łóżeczkowej”. Pomimo, iż jest to niezwykle rzadka przypadłość to jeśli bardzo się tego obawiamy, to warto kupić monitor oddechu. Jest to urządzenie, które stale monitoruje oddech malucha i alarmuje rodziców w razie wystąpienia groźnych sytuacji.