Jak ubierać noworodka w domu?

Jak ten czas szybko pędzi? Jeszcze całkiem niedawno maleństwo było w łonie mamy, a tutaj proszę… leży nakarmione i uśmiechnięte w łóżeczku, a za chwilę pewnie zacznie już próbować raczkować, przyprawiając przejętych rodziców o gęsią skórkę. Poza kwestiami dotyczącymi karmienia i przewijania noworodka, nie mnie istotna jest sprawa doboru właściwego ubioru, który będzie wygodny, a zarazem w pełni funkcjonalny, dla naszego maleństwa. Zatem – jak ubierać noworodka w domu?

Jak planować właściwy strój domowy dla noworodka?

Całkiem możliwe, że troskliwa mama czy tata, jeszcze przed pojawieniem się dzidziusia w domu, włożyli sporo energii, a także pieniędzy, w planowanie garderoby dla niego. Jednakże prawda jest taka, że przez kilka pierwszych tygodni życia nie potrzebuje on wcale ogromnej różnorodności strojów. Rodzice będą i tak początkowo zbyt zajęci docieraniem się wzajemnie przy podziale obowiązków co do opieki nad maluchem, no i wspieraniem się podczas prób przetrwania dnia i nocy na posterunku, aby martwić się o idealnie dopasowane topy, spodnie, skarpetki i czapki. Będzie na to z pewnością mnóstwo czasu później, gdy dziecko będzie trochę starsze. Na razie jednak najważniejsze jest, aby dziecko czuło się bezpieczne i wygodnie w domowych pieleszach. Szczęśliwie istnieje kilka żelaznych reguł, którymi można się kierować doborem stroju dla noworodka zaraz po wyjściu ze szpitala, a także co wziąć pod uwagę w ciągu pierwszych kilku tygodni spędzonych z dzieckiem w domu.

Tkaniny organiczne? Jak najbardziej

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są pajacyki, body czy śpioszki dla niemowląt? Zasada jest całkiem prosta. To co organiczne jest znacznie lepsze i lepiej służy wrażliwej jeszcze skórze noworodka.

Naturalne włókna, takie jak chociażby bawełna, są znacznie bardziej oddychające , a co za tym idzie mogą pomóc w regulacji odpowiedniej temperatury ciała. Wszelkie dostępne na rynku poradniki dla świeżo upieczonych rodziców, doradzają również, aby zaraz po zakupie nowych ubranek, wrzucić je zachowawczo do pralki przed ich założeniem, ponieważ podczas procesu produkcyjnego mogły przeniknąć we włókna różne agresywne chemikalia i barwniki.
Tym bardziej zaleca się zachowanie jaskrawo ufarbowanych strojów, ozdobionych rozmaitymi wzorami, dla starszych dzieci. Uroczy strój ze Spidermanem albo Myszką Miki może naprawdę poczekać, aż skóra dziecka nieco uodporni się na zewnętrzne warunki. Póki co gładkie i miękkie ubranka naprawdę będą idealne!

Garderoba domowa noworodka

Jeżeli już przechodzimy do meritum, to oczywiście podstawowym strojem noworodka powinno być body. To praktycznie synonim ubrań dla maleńkiego człowieka, który nie jest jeszcze przecież przyzwyczajony do noszenia ubrań. Body pozostaje na miejscu, chroniąc plecy i brzuszek dziecka przed odsłonięciem. Idealne będzie tutaj wygodne body kopertowe, całe rozpinane, ułatwiające przebieranie i zmianę pieluszki maleństwa. Wykonane z najwyższej jakości bawełny powinno chronić skórę i być wygodne.

W chłodniejsze dni, na takie body warto dla zwiększenia komfortu noworodka, nałożyć pajacyk niemowlęcy. Jest on wygodny do ubrania, a rozpięcie po całej długości umożliwia odpinanie tylko spodu ubranka, celem zmiany pieluszki. Pajacyki takie zapobiegają także rolowaniu się ubranka na plecach.

A co do snu? Co prawda są rodzice, którzy traktują pajacyki jako strój nocny, jednak warto zainwestować dodatkowe grosze w zakup śpioszków z prawdziwego zdarzenia. Razem z body stanowią właściwy strój do spania, a napy do rozpinania szelek ułatwiają zakładanie i zdejmowanie. Warto też zauważyć, że śpioszki nie mają zazwyczaj zapinania na brzuszku, co czasami drażni wrażliwą skórę maleństwa.