Jak urządzić pokoik noworodka?

Kiedy w naszym otoczeniu ma pojawić się nowy członek rodziny, cały nasz świat potrafi stanąć na głowie. Dla wielu rodziców stanowi to też nie lada wyzwanie. Jednym z przyjemniejszych obowiązków, a zarazem dużą odpowiedzialnością, jest przygotowani odpowiedniej przestrzeni dla malucha. Warto się do tego odpowiednio przygotować i nie zapomnieć o najważniejszych elementach, które powinny znaleźć się w każdym pokoiku małego dziecka. Dzięki naszym radom kompletowanie wyprawki dla noworodka będzie łatwiejsze!

Jeśli szukasz sprawdzonych akcesoriów dla niemowląt, warto odwiedzić profesjonalny sklep, w którym kupić niezbędne artykuły niemowlęce.

Jakie elementów nie może zabraknąć w pokoiku dziecka?

Łóżeczko lub kołyska

łóżeczko

To pierwszy element o którym warto pomyśleć. Jest to niezwykle ważny mebel, gdyż maluch w pierwszych miesiącach życia to właśnie tam spędza największą ilość czasu. Rozglądając się za odpowiednim modelem warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność.

W przypadku łóżeczka niemowlęcego warto aby posiadało ono funkcję pozwalającą na regulację wysokości na jakiej śpi dziecko. Będzie to z pewnością ulga dla naszych pleców, jeśli w pierwszym okresie po narodzinach nie będziemy musieli tak bardzo się schylać. Warto, aby łóżeczko posiadało przynajmniej trzy regulowane poziomy. Kolejną funkcjonalnością, która będzie przydatna kiedy dziecka będzie już starsze jest system wyjmowanych szczebelków. Pozwoli to starszemu dziecku zejść z łóżeczka bez zaangażowania rodziców. Ciekawym rozwiązaniem są również łóżeczka z funkcją tapczanika. Kiedy dziecko jest już na tyle duże aby samemu schodzić z łóżka zamiast tradycyjnego boku montuje się z jednej strony niższą barierkę. Taki model 2 w 1 jest droższy niż łóżeczko tradycyjne, lecz może okazać się dużo bardziej funkcjonalne. Dzięki niemu dziecko może się cieszyć swoim łóżeczkiem dłuższy okres czasu i nie jesteśmy zmuszeni szybko go wymieniać.

Przewijak i komoda

przewijanie dziecka

To elementy, które co prawda nie są niezbędne, jednak bardzo ułatwiają codzienną pielęgnację noworodka. Komoda to pojemny mebel w którym zmieścimy większość niezbędnych dla dziecka przedmiotów. Jest to o tyle ważne, że przeprowadzając czynności pielęgnacyjne warto mieć dziecko na oku przez cały czas. Mamy również możliwość zachować porządek w otoczeniu malucha i nie musimy się zastanawiać czego , gdzie szukać.

Wielu rodziców kupując komodę decyduje się na zakup mebelka wyposażonego w odpowiednią nadstawkę do przewijania. Wystarczy dokupić do niej miękki przewijak i otrzymujemy doskonałe miejsce do bezpiecznej pielęgnacji dziecka.

Jeśli jednak posiadamy komodę bez tej funkcji, zawsze można dokupić oddzielny przewijak posiadający usztywnione dno. Dedykowany jest on do użytkowania na łóżeczku niemowlęcym. Wystarczy wkręcić na jego spodzie specjalne kołeczki, których zadaniem jest niedopuszczenie do przesuwania się go po założeniu na łóżko niemowlęce.

Nie tylko sen jest ważny dla niemowlaka

karuzela do łóżeczka

Oczywiście nie powinniśmy zapominać o elementach wyposażenia pokoiku noworodka, które urozmaicą dziecku czas w nim spędzony. Dla każdego dziecka ważnym elementem pokoju są oczywiście zabawki i przyjemny wystrój.

Jakie zabawki warto kupić do pokoiku noworodka?

Warto pomyśleć o różnego rodzaju maskotkach. Jedną z pierwszych zabawek z którą do czynienia ma niemowlę jest karuzela niemowlęca. Może nie od pierwszego dnia ale już po ok. miesiącu zacznie ona sprawiać maluchowi wiele uśmiechu i radości. Ciekawymi zabawkami są również wszelkiego rodzaju zawieszki i spiralki. Możemy je przymocować do szczebelków łóżeczka i urozmaić maluchowi czas.