Kiedy warto założyć dziecku czapkę?

Czapka jest tym elementem garderoby, który pojawia się praktycznie o każdej porze roku. Wynika to przede wszystkim z jej wielorakiego przeznaczenia. Jednak zdania co do tego kiedy warto ją założyć bywają podzielone.

Okres noworodkowy – pierwszy miesiąc życia dziecka

To czas w którym szczególnie obawiamy się o zdrowie malucha. Mała istotka, która dopiero co pojawiła się na świecie jest też niezwykle krucha i podatna na niesprzyjające warunki. Dlatego też czapeczka powinna być zakładana zawsze kiedy wybieramy się z noworodkiem na spacer. Organizm dziecka przyzwyczaja się do zupełnie nowych warunków i może być zachwiana jego termoregulacja.

Niesprzyjająca pogoda

Czapeczkę warto zakładać zawsze kiedy temperatura otoczenia spadnie poniżej 14-15 stopni. Podczas spacerów oznaką , że warto ją założyć może być również zimny wiatr. Nieokryta główka wystawiona na jego działanie mogłaby spowodować szybkie wychłodzenie ciała dziecka.

Również kiedy mamy do czynienia z wysoką temperaturą czapeczka niemowlęca może okazać się przydatna. Chroni ona wtedy dziecko przed przegrzaniem. Dobrym pomysłem jest założenie dziecku cienkiej czapeczki lub wygodnego kapelusika.

Dziecko urodzone przedwcześnie

Wcześniaki często mają zakładane czapeczki na czas snu. Związane jest to zaburzoną umiejętnością utrzymania właściwej temperatury ciała.

Czy zakładać czapeczkę po kąpieli?

Jest to zwyczaj praktykowany od wielu lat. Wynika on z przekonania, że główka to część ciała malucha która szybko ulega wychłodzeniu. Warto stosować tą zasadę, jeśli po kąpieli przenosimy dziecko do dużo chłodniejszego pomieszczenia. Jeśli jednak jesteśmy w stanie zapewnić niemowlakowi odpowiednią temperaturę, możemy nie stosować czapeczki po kąpieli.

Dodaj komentarz