Odpowiednie ubranie dla noworodka i niemowlaka

Odpowiednia odzież niemowlęca jest niezwykle ważna dla komfortu dziecka. Powinna ona być odpowiednio dostosowana, przede wszystkim do warunków w których maluch przebywa. Ważna jest oczywiście pora roku, która często determinuje wybór ubranek dla niemowląt.

Ubranka po domu

ubranka po domu

Zwykle temperatura panująca w mieszkaniu lub domu jest taka jaką wybierzemy. Mamy pełną nad tym kontrolę i kiedy jednym z domowników jest noworodek, utrzymujemy trochę wyższą temperaturę, niż standardowo. Warto tutaj zaznaczyć, że utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury jest dla dziecka niekorzystne. Nie dosyć, że powstają kłopoty z odpowiednią wilgotnością, to jeszcze maluch może mieć problem z zasypianiem i ogólnie spokojnym przesypianiem nocy.

Dla maluchów przebywających w domu rodzice zwykle wybierają ubranka cechujące się przede wszystkim wygodą. W przypadku noworodków, które większość czasu spędzają w pozycji leżącej, w łóżeczku najpraktyczniejszym ubrankiem będzie pajac niemowlęcy. Jego zaletą jest dokładne osłonięcie całego działa dziecka. Jeśli mamy do czynienia z okresem przejściowym, lub temperatura nie jest odpowiednio wysoka, warto pod pajacyka założyć jeszcze jedną warstwę. Najczęściej wybór pada wtedy na praktyczne body kopertowe. Posiada ono wygodne rozpięcie biegnące po całej wysokości.

W przypadku starszych dzieci, które są już bardziej ruchliwe, warto wybrać odzież, która pozwoli na swobodną zabawę. W zależności od temperatury często rodzice wybierają wyłącznie body dla niemowlaka, bądź połączenie ze spodenkami chroniącymi nóżki.

Spacer z dzieckiem

spacer z dzieckiem

Wybierając się na spacer warto być przygotowanym na różne ewentualności. Polecamy szczególnie sprawdzić pogodę , aby zapewnić dziecku komfort termiczny, nawet w razie dynamicznej zmiany warunków pogodowych. W zależności od pory roku, możemy zdecydować się na samo body, lub dodatkowe warstwy w chłodnych miesiącach. Dziecko zwykle ubierane jest wtedy na cebulkę. W sezonie zimowym koniecznie zadbajmy o odpowiedni kombinezon, chroniący malucha przed zimnem. Warto trzymać się zasady, że dziecku zakładamy jedną warstwę więcej, niż sami mamy. Oczywiście nie wolno doprowadzić również do przegrzania dziecka. Komfort malucha można poznać dotykając jego karku. Zapocenie i duże ciepło, może świadczyć o zbędnym nadmiarze ubranek.

Odpowiednie ubranko do spania

Aby zapewnić dziecku zdrowy i spokojny sen, warto zadbać o odpowiednią odzież. W przypadku noworodków i niemowląt, preferowane jest ubieranie dziecka w lekką odzież Ważne aby było ono wykonane z naturalnych materiałów, zapewniających odpowiednią wymianę powietrza. Rodzice najczęściej preferują pajacyk, który jest używany w formie piżamki. W modzie nadal są również popularne śpioszki i kaftaniki, stanowiące doskonały komplet niemowlęcy. Kładąc dziecko do snu warto dla komfortu malucha zakupić dostosowany do wieku śpiworek niemowlęcy. Chroni dziecko przed rozkopywaniem i zapewnia ciepło.