Pierwsza kąpiel noworodka

Mniej doświadczeni rodzice bardzo często obawiają się tej czynności. Szczególnie trudna może być dla nich pierwsza kąpiel, gdyż nie wiedzą czy sobie poradzą. Postaramy się pomóc i podpowiedzieć jak sobie z tym poradzić i poczuć się pewniej. Warto do tej czynności być odpowiednio przygotowanym i posiadać niezbędną wiedzę.

Warto razem!

Kąpiel w sytuacji kiedy jeden rodzic czuje się niepewnie warto aby była przeprowadzona przez obojga rodziców. Będzie to niezwykłe przeżycie i pozwoli poczuć się bardziej komfortowo. Dodatkowo druga osoba będzie czuwać nad bezpieczeństwem i w razie potrzeby zapewni wsparcie.

Jak się do kąpieli przygotować?

Przede wszystkim należy przygotować wszystkie niezbędne elementy potrzebne do jej przeprowadzenia. Kiedy mamy wszystko pod ręką cała kąpiel przebiega dużo sprawniej i co najważniejsze bezpieczniej.

Pamiętaj aby, kiedy samemu przeprowadzasz kąpiel bezwzględnie nie zostawiać dziecka bez opieki w wodzie!

Wanienka

Warto kupić wanienkę w której kąpiel zostanie przeprowadzona. Rodzice często decydują się również na zakup stojaka do niej. Dzięki niemu nie musimy się schylać i cała czynność prowadzona jest dla rodziców bardziej komfortowo.

Odpowiednia temperatura wody

Przygotowując kąpiel musimy dobrać optymalną temperaturę wody. Dla takich maluszków nie może być ona ani za zimna, ani za ciepła. Optymalna to ok 37 st. C. Doświadczone mamy często używają do tego swojego łokcia. Dla mam mniej doświadczonych wygodnym przyrządem będzie tradycyjny termometr kąpielowy. Często posiada on specjalnie zaznaczony zakres z odpowiednią dla dziecka temperaturą.

Kosmetyki

Muszą one być dedykowane dla tych najmłodszych dzieci. Radzimy aby kupować wyłącznie kosmetyki dedykowane od 1 dnia życia. Nie posiadają one drażniących dodatków i są w pełni bezpiecznie dla skóry malucha. Niezwykle popularne są preparaty zwane emolientami. Nie wysuszają skóry dziecka i delikatnie ją pielęgnują.

Okrycie kąpielowe

Po kąpieli musimy koniecznie dokładnie osuszyć skórę malucha i zabezpieczyć jego delikatne ciało przed wychłodzeniem. Niezwykle popularne są bawełniane okrycia kąpielowe z kapturkiem. Występują w kilku rozmiarach. Dla najmłodszych dzieci można wybrać okrycie 80x80cm lub zdecydować się od razu na jego większą odmianę, która posłuży dłuższy okres czasu.

Jak przeprowadzić kąpiel?

Po przygotowaniu wszystkich elementów, oraz dobraniu optymalnej temperatury wody i otoczenia przynosimy dziecko i kładziemy je na pleckach. Aby się nie ślizgało można użyć specjalnej podstawki kąpielowej lub profilowanej gąbki. Gąbka jest mniej popularnym rozwiązaniem gdyż trudno ją dokładnie wysuszyć po wszystkim. Do mycia maluszka używamy specjalnej myjki , którą dokładnie oczyszczamy skórę i fałdki. Główkę możemy umyć tym specjalnym szamponem dla maluchów lub produktem 2 w 1, którego użyjemy wcześniej do przemycia ciała dziecka. Jeśli chcemy spłukać resztki szamponu warto użyć specjalnego kubeczka który ochroni oczy maluszka przed wodą.

Obecność drugiej osoby pozwoli nam poczuć się pewniej. Tata może również przytrzymać dziecko a my swobodnie będziemy mogli przeprowadzić wszystkie czynności. Nawet jeśli o czymś zapomnieliśmy to druga osoba przy zachowaniu bezpieczeństwa dziecka będzie mogła nam to przynieść.

Kolejność mycia może wyglądać tak:

  • delikatne przemycie oczek – np. solą fizjologiczną
  • umyć główkę
  • szyja, brzuszek, rączki i nóżki
  • plecki i tylne fragmenty ciała

Po kąpieli koniecznie ochroń malucha prze wyziębieniem. Część rodziców stosuje też cienką czapeczkę, która nie pozwoli na wychłodzenie główki dziecka.