Przygotowanie rodziców do przyjścia na świat dziecka

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny wiąże się z wieloma emocjami. Większość z nich oczywiście jest pozytywna, jednak czasami rodzicom towarzyszy wiele obaw. Zwykle są one związane z niepewnością i brakiem doświadczenia. Najczęściej przyszła mama zastanawia się….”czy sobie poradzę?”. Aby wyzbyć się tych obaw i pozostawić wyłącznie pozytywne nastawienie, warto zdobyć wiedzę, która pomoże w podstawach pielęgnacji. Warto pamiętać, że prawdziwe doświadczenie, przyjdzie z czasem, oraz że każda nawet najlepsza mama, kiedyś rodziła po raz pierwszy.

Przygotowania do narodzin dziecka

Opieka nad dzieckiem wymaga od rodziców przede wszystkim odpowiedzialności. Warto również, aby rodzice oczekując na malucha przygotowali się również na płaszczyźnie podstawowej wiedzy. Oczywiście młodej mamie pomoże również instynkt macierzyński, jednak warto również zdobyć wiedzę, która sprawi, że mama poczuje się pewniej.

Zanim zaczniemy kompletować wyprawkę warto stworzyć listę, która pomoże sprecyzować potrzeby. Lista pełni też inną funkcję, a mianowicie dzięki niej nie zapomnimy o artykułach, które są niezbędne.

Bez względu na to czy mieszkamy w domku jednorodzinnym mając do dyspozycji większą przestrzeń, czy może jest to mieszkanie, warto zdecydować gdzie stanie łóżeczko dziecka. Jeśli nie mamy wolnego pokoju to warto wydzielić maluszkowi chociaż minimum niezbędnej przestrzeni przeznaczonej wyłącznie dla niego. Rodzice mając mało miejsca najczęściej decydują się łóżeczko noworodka ustawić w niedalekiej odległości od swojego łóżka.

Wyprawka szpitalna

Warto skompletować ją odpowiednio wcześniej. Najlepiej, jeśli przeznaczymy na nią oddzielną torbę w której znajdą się wszystkie niezbędne produkt. Oczywiście poza artykułami dla dziecka , warto pamiętać o wszystkim czego będzie potrzebowała mama.

Do szpitala koniecznie trzeba zabrać:

  • ubranka niemowlęce, w tym śpioszki, pajacyki i body kopertowe
  • pieluszki
  • podkłady nieprzemakalne
  • wkładki dla mamy
  • koszule do karmienia
  • dokumenty
  • badania lekarskie