Wyjście z noworodkiem ze szpitala

Narodziny dziecka to dla rodziców jeden z najwspanialszych dni w życiu. Po kilku dniach spędzonych w szpitalu przychodzi chwila, w której mama i maluch opuszczają szpital i wracają do domu. Na ten moment trzeba się dobrze przygotować. Przede wszystkim mowa tu o skompletowaniu wyprawki dla dziecka. Warto zatem wiedzieć, jakie ubranka przygotować na wyjście noworodka ze szpitala.

Pobyt noworodka w szpitalu

Pobyt mamy i dziecka w szpitalu trwać może od kilku do kilkunastu dni. Wszystko zależy m.in. od tego, jak przebiegł poród. Istotne jest także samopoczucie i stan zdrowia mamy i dziecka. Jeśli wszystko jest w porządku, to po porodzie naturalnym mama i maluch zwykle opuszczają mury szpitala po 2-3 dniach. W przypadku cesarki po 4-5 dniach. Co ważne, mamy zawsze dowiadują się o terminie wyjścia ze szpitala z wyprzedzeniem. Dzięki temu mogą siebie i dziecko do tego przygotować.

Ubranie dla mamy na wyjście ze szpitala

Zanim przejdzie się do tematu tego , jakie ubranka niemowlęce trzeba skompletować dla dziecka, warto wspomnieć jaki ubiór przyda się mamie. Najlepiej, aby mama spakowała wszystkie potrzebne ubrania do torby jeszcze przed przyjazdem do szpitala. Dzięki temu w dniu wyjścia wszystko będzie już gotowe. Jeśli zostawi się tę sprawę na ostatnią chwilę, to ojciec dziecka zabierając do szpitala ubrania, może niestety o czymś zapomnieć. Kompletując ubrania dla mamy, pamiętać trzeba, że po porodzie brzuch pozostaje jeszcze nieco większy. Oznacza to, że ubrania, w których kobieta chodziła przed ciążą, mogą być jeszcze na nią za duże. Dlatego warto zabrać ze sobą ubrania nieco większe. Poza tym ważne jest, aby ubrania dla mamy były wygodne. Nie można zapomnieć o ich dopasowaniu do aktualnych warunków atmosferycznych. Co na pewno mama powinna zabrać ze sobą do szpitala na wyjście? Wymienić można tu spodnie lub sukienkę ciążową, bluzkę oraz oczywiście skarpetki, bieliznę i wygodne buty.

Ubranka dla noworodka na wyjście ze szpitala

Dziecko na pewno musi być ubrane pod kątem panującej pogody. Jeśli jest ciepło i słonecznie, to świetnie sprawdzi się tu pajac dla noworodka. Do tego ubrać można body i bawełnianą czapeczkę na główkę. Aby dziecku na pewno było ciepło, warto je jeszcze przykryć ciepłym kocykiem. Jeśli jest nieco chłodniej, sam pajacyk i body kopertowe mogą nie wystarczyć. W tym przypadku dobrym pomysłem będzie założenie dodatkowego sweterka. Jak ubrać noworodka, kiedy za oknem jest naprawdę chłodno? Jesienią i zimą koniecznie ubrać należy body z długim rękawem. Dodatkowo w chłodne dni sprawdzą się śpioszki ze stopkami. Alternatywą może być po prostu założenie skarpet. Warto także założyć maluchowi nieco cieplejszy sweterek. Zimy jednak bywają różne. Zdarzają się także naprawdę mroźne, kiedy temperatura spada kilka stopni poniżej zera. Oznacza to konieczność dodatkowego zabezpieczenia noworodka. W taką pogodę koniecznie zabrać należy ze sobą kombinezon, najlepiej z polaru. Na główkę dziecka założyć trzeba ciepłą czapkę. Przydatny będzie w tym przypadku także ciepły kocyk. Kompletując wszystkie te ubrana, pamiętać trzeba również o tym, aby były one dla noworodka wygodne.

Przydatne akcesoria podczas podróży do domu

O czym jeszcze pamiętać kompletując wyprawkę dla noworodka? Na pewno nie można zapomnieć o drodze ze szpitala do domu. Dlatego pamiętać trzeba o zabraniu ze sobą choćby rzeczy potrzebnych do przewijania malucha. To ważne, zwłaszcza jeśli mieszka się dość daleko od szpitala. Przyda się kilka jednorazowych pieluszek, ręcznik, który można położyć pod dzieckiem w czasie przewijania, chusteczki oraz krem przeciw odparzeniom. Jeśli noworodek karmiony jest butelką, to oczywiście nie można zapomnieć zabrać jej ze sobą. Oprócz butelki wziąć należy smoczek, mieszankę i termos gorącej wody. Na koniec wspomnieć trzeba o jeszcze jednej rzeczy, która wydaje się oczywista. Jeśli mama i dziecko wracają ze szpitala samochodem, to koniecznie w aucie znajdować musi się specjalny fotelik dla noworodka. Warto już kilka dni wcześniej zamontować go w aucie.