Zakup wózka dla dziecka

Zakup wózka, to jeden z większych wydatków w ramach kompletowania wyprawki. W każdym domu budżet dedykowany tego typu wydatkom jest inny. Jedni rodzice mogą sobie pozwolić na drogi produkt, a inni szukają budżetowego rozwiązania. Na szczęście zarówno jedni jak i drudzy mogą zrobić udany zakup. Aby zakupy mogły być udane warto dobrze przeanalizować oferty będące w zasięgu naszych finansów. Ilość produktów jest obecnie na rynku ogromna. Rodzice mogą wybierać zarówno w ofertach naszych rodzimych producentów, jak i produktach importowanych.

Rodzaje wózków dla dzieci

W zależności od potrzeb rodzice wybrać mogą wózek głęboki lub spacerowy. Wiele firm oferuje również kompletne rozwiązania w skład których wchodzi zarówno gondola jak i siedzisko spacerowe.

Wózek głęboki

wózek głęboki

Ten typ wózka używany jest najczęściej przez kilka pierwszych miesięcy. Dziecko podróżuje w tym wózku w pozycji leżącej. Gondola posiada tą zaletę , że można dzięki niej doskonale osłonić dziecko przez niesprzyjającymi warunkami, np. deszczem, wiatrem, czy zimnem. Długość wewnętrzna gondoli to zwykle ok.80 cm.

Wózek spacerowy

Używany jako następny po wersji głębokiej. W wózku spacerowym najważniejszym elementem jest siedzisko.

Decydując się na wózek 2w1 otrzymujemy je w zestawie. Zaletą tego rozwiązania jest doskonała amortyzacja – dokładnie taka jaką dysponowała głęboka wersja wózka. Kolejna zaleta to duże koła, a co za tym idzie łatwość pokonywania nierówności terenu. Na tym jednak zalety wózka 2w1 w wersji spacerowej się kończą. Jedna podstawowa wada sprawia, że rodzice często decydują się na rezygnację z tego typu rozwiązania – jest to znaczna waga.

Rodzice, którym zależy na lekkości coraz częściej decydują się na dedykowana spacerówkę. Pomimo, iż wiąże się to z dodatkowymi wydatkami to jednak komfort użytkowania lekkiego wózka jest duży. Szczególnie można to docenić podczas rodzinnych podróży. Dedykowany wózek spacerowy jest też o wiele mniejszych rozmiarów, co jest ważne w kontekście bagażnika. Ultralekkim rozwiązaniem jest wózek typu parasolka. Jest to rozwiązanie które posiada niewielkie koła i delikatną konstrukcję. W trudniejszym terenie będzie problem z jego użytkowaniem, lecz w mieście może on się bardzo dobrze sprawdzić.

Na co zwrócić uwagę kupując wózek?

  • Jeśli mamy ograniczony budżet warto wybrać produkt polski
  • Wybierając wózek decydujmy się na lekką konstrukcję
  • Zwracajmy uwagę na wygodę użytkowania
  • Wózek musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia (np. w wersji spacerowej pasy i pałąk)
  • Warto przemyśleć, czy bardziej opłacalne dla nas będzie rozwiązanie 2w1, czy może oddzielna gondola i potem typowa wersja spacerowa
  • Oceniajmy dany wózek przede wszystkim pod kątem komfortu i bezpieczeństwa dziecka