Zakup wózka dla dziecka

Zakup wózka, to jeden z większych wydatków w ramach kompletowania wyprawki. W każdym domu budżet dedykowany tego typu wydatkom jest inny. Jedni rodzice mogą sobie pozwolić na drogi produkt, a inni szukają budżetowego rozwiązania. Na szczęście zarówno jedni jak i drudzy mogą zrobić udany zakup. Aby zakupy mogły być udane warto dobrze przeanalizować oferty będące w zasięgu naszych finansów. Ilość produktów jest obecnie na rynku ogromna. Rodzice mogą wybierać zarówno w ofertach naszych rodzimych producentów, jak i produktach importowanych.

Rodzaje wózków dla dzieci

W zależności od potrzeb rodzice wybrać mogą wózek głęboki lub spacerowy. Wiele firm oferuje również kompletne rozwiązania w skład których wchodzi zarówno gondola jak i siedzisko spacerowe.

Wózek głęboki

wózek głęboki

Ten typ wózka używany jest najczęściej przez kilka pierwszych miesięcy. Dziecko podróżuje w tym wózku w pozycji leżącej. Gondola posiada tą zaletę, że można dzięki niej doskonale osłonić dziecko przez niesprzyjającymi warunkami, np. deszczem, wiatrem, czy zimnem. Długość wewnętrzna gondoli to zwykle ok.80 cm.

Wózek spacerowy

Używany jako następny po wersji głębokiej. W wózku spacerowym najważniejszym elementem jest siedzisko.

Decydując się na wózek 2w1 otrzymujemy je w zestawie. Zaletą tego rozwiązania jest doskonała amortyzacja – dokładnie taka jaką dysponowała głęboka wersja wózka. Kolejna zaleta to duże koła

, a co za tym idzie łatwość pokonywania nierówności terenu. Na tym jednak zalety wózka 2w1 w wersji spacerowej się kończą. Jedna podstawowa wada sprawia, że rodzice często decydują się na rezygnację z tego typu rozwiązania – jest to znaczna waga.

Rodzice, którym zależy na lekkości coraz częściej decydują się na dedykowana spacerówkę. Pomimo, iż wiąże się to z dodatkowymi wydatkami to jednak komfort użytkowania lekkiego wózka jest duży. Szczególnie można to docenić podczas rodzinnych podróży. Dedykowany wózek spacerowy jest też o wiele mniejszych rozmiarów, co jest ważne w kontekście bagażnika. Ultralekkim rozwiązaniem jest wózek typu parasolka. Jest to rozwiązanie które posiada niewielkie koła i delikatną konstrukcję. W trudniejszym terenie będzie problem z jego użytkowaniem, lecz w mieście może on się bardzo dobrze sprawdzić.

Na co zwrócić uwagę kupując wózek?

  • Jeśli mamy ograniczony budżet warto wybrać produkt polski
  • Wybierając wózek decydujmy się na lekką konstrukcję
  • Zwracajmy uwagę na wygodę użytkowania
  • Wózek musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia (np. w wersji spacerowej pasy i pałąk)
  • Warto przemyśleć, czy bardziej opłacalne dla nas będzie rozwiązanie 2w1, czy może oddzielna gondola i potem typowa wersja spacerowa
  • Oceniajmy dany wózek przede wszystkim pod kątem komfortu i bezpieczeństwa dziecka